بازاریابی چندسطحی

لطفاً قبل از مطالعه مقالات وبلاگ، قسمت زیر را بخوانید!

این وبلاگ به بررسی فعالیت شرکت‌هایی مانند گلدکوئست (GoldQuest)، گلدماین (GoldMine)، مای‌سون‌دایموندز (My7Diamonds)، ایران‌بین (IranBin)، وست‌ویژن (VastVision)، ای‌پارسیان (eParsian)، آسونت (Asoonet) و... می‌پردازد، ولی مباحثش محدود به این چند شرکت خاص نیست و هر آن‌چه را که اصطلاحاً بازاریابی چندسطحی یا بازاریابی شبکه‌ای نامیده می‌شود مد نظر دارد؛ چه خارجی باشد و چه داخلی. مثال اصلی بررسی‌شده، گلدکوئست است.

زحمت اندیشیدن را به دیگران واگذار نکنید! تا جایی که می‌توانید خودتان موضوعات را تحلیل کنید. به جای این‌که با مواجه شدن با هر پیشنهادی انتظار داشته باشید که یکی به شما بگوید که چه تصمیمی بگیرید، عقل سلیم خود را به کار بیندازید! از تجربه و معلومات دیگران هم البته استفاده کنید.

در این مدت به ترتیب اهمیت به جنبه‌های مختلف موضوع پرداخته‌ام و در نتیجه مقالات آخرم عموماً از اهمیت کم‌تری نسبت به مقالات قدیمی‌ام برخوردارند.

در بررسی این نوع شرکت‌ها مهم‌ترین چیز شناخت علمی آن‌هاست؛ آیا این شرکت‌ها همان‌طور که می‌گویند اعضای خود را پول‌دار می‌کنند؟ این شرکت‌ها چه اثری در اقتصاد دارند؟ منافع و مضرات گسترش این نوع فعالیت‌ها در جامعه چیست؟ و...

این‌که نظر قانون چیست و یا این‌که وضعیت این نوع شرکت‌ها از نظر شرعی چگونه است نیز مهم است ولی تا به سؤال‌های قسمت قبل پاسخ درستی نداده باشید بستر فکری مناسبی برای هضم این مسایل ندارید.

در این لینک می‌توانید نسخه قدیمی وبلاگ را یک‌جا دریافت کنید.

استفاده از هر کدام از مقاله‌ها با ذکر منبع و بدون تغییر، مجاز است به این شرط که اگر می‌خواهید آن را خارج از محیط اینترنت انتشار دهید ابتدا موضوع را از طریق ای‌میل با من در میان بگذارید تا اگر لازم بود نکاتی را اضافه یا کم کنم.

 

 

نابود شود هر آن‌چه نتواند بود!

امروز، سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۴، در آستانه ایام الناس چهارشنبه‌سوری، شخصی ناشناس به رمز عبور وبلاگم دست پیدا کرده و آن را از ریشه درآورده است! من هم برای این که سوءاستفاده نشود مجدداً وبلاگی با همان آدرس قبلی تأسیس کردم.

فعلاً مشغول جمع‌آوری نوشته‌هایم هستم تا در صورت امکان وبلاگ را دوباره راه‌اندازی کنم.

در هر صورت فعلاً وبلاگم نابود شده است و آن‌چه نپاید دل‌بستگی را نشاید. آخرین نوشته‌ام را می‌گذارم تا اگر دوستانی سر زدند دست‌خالی برنگردند.

خوشحال می‌شوم به‌غیر از ناسزاهای دشمنان نظر دوستان را هم در مورد این مسایل بدانم؛ تصور اطرافیان شما در مورد بازاریابی چندسطحی، گلدکوئست و امثالهم چیست؟ چه نوع مقالاتی برای آگاه کردن مردم مفیدتر است؟ تجربه‌های شخصی شما چیست؟ و...

میان‌وست: خوشبختانه یک نسخه از وبلاگم را ذخیره کرده بودم.

پنجشنبه، ۱۸ اسفند، ۱۳۸۴

کمی تا قسمتی تکراری!

حاصل فعالیت من در مورد بازاریابی چندسطحی در این چند ماه تعدادی مقاله بوده است. مفیدترین آن‌ها را بازخوانی کرده‌ام و نسخه نسبتاً منظمی را با فرمت pdf در زیر، قرار داده‌ام. اکثر آن‌ها قبلاً در همین وبلاگ و یا سایت تخصصی بررسی سیستم‌های فروش شبکه‌ای آمده‌اند ولی آن‌چه در زیر آمده است برای تکثیر مناسب‌تر است.

اگر هنوز در دانش‌گاه، خواب‌گاه، پادگان، مدرسه و یا محل کار خود این احتمال وجود دارد که افراد فریب گلدکوئست‌بازان و مانند آن‌ها را بخورند به عنوان عضوی از اعضای این جامعه وظیفه دارید قدمی در راه آگاهی اطرافیان خود بردارید. امیدوارم این مقالات بتواند شما را در این راه یاری کند.

فشرده دوازده مقاله اول را می‌توانید یک‌جا دریافت کنید: ۱۱۵۰ کیلوبایت

بازاریابی چندسطحی بازاریابی نیست، کلاه‌برداری است! (۷۰ کیلوبایت)

 • آیا بازاریابی چندسطحی، بازاریابی است؟ به زبان ساده، بازاریابی رساندن جنس یا خدمات از عرضه‌کننده به افرادی است که به آن جنس یا خدمات احتیاج دارند. یعنی بازاری وجود دارد و بازاریاب باید آن را بیابد و بعد از آن با معرفی خصوصیات جنس، مشتری را تشویق به استفاده از آن کند.

بازدهی بازاریابی چندسطحی از بازاریابی معمولی کم‌تر است (۵۳ کیلوبایت)

 • هدف از بازاریابی، رساندن کالا یا خدمات به دست مشتری است. در این فعالیت هم تولید‌کننده و هم مصرف‌کننده منتفع می‌شوند. امروزه بازاریابی موضوعی علمی تلقی می‌شود و متخصصان تلاش می‌کنند تا با استفاده از روش‌های جدید، بازدهی این فعالیت اقتصادی را افزایش دهند. بازدهی یک روش بازاریابی محصولی خاص، به زبان ساده، زمان و هزینه صرف‌شده برای یافتن مشتری، معرفی محصول و در انتها فروش یک واحد از آن محصول است.

چرا بازار بازاریابی چندسطحی اشباع می‌شود؟ (۸۲ کیلوبایت)

 • منظور از اشباع بازار این است که مدت زمان لازم برای پیدا کردن مشتری‌های لازم آن‌قدر زیاد شود که اکثر اعضاء به دلیل سختی کار از ادامه فعالیت منصرف شوند؛ می‌خواهیم نشان دهیم این زمان دیر یا زود فرامی‌رسد.

بررسی مقدار ضرر اقتصادی گلدکوئست (۸۲ کیلوبایت)

 • کسانی که با گلدکوئست همکاری می‌کنند اکثرشان پول خود را از دست می‌دهند و تنها درصد کمی به سود می‌رسند.

بازاریابی چندسطحی ایده‌ای متعلق به عصر اینترنت یا کلاه‌برداری‌ای در روسیه تزاری؟! (۱۰۳ کیلوبایت)

 • بسیاری از مبلغان بازاریابی چندسطحی مانند گلدکوئست هنگامی که به طعمه خود وعده می‌دهند که همه کسانی که با شرکت متبوعشان معامله و همکاری می‌کنند، اگر تنبلی نکنند، به سودی هنگفت می‌رسند با تعجب و حالت انکار او مواجه می‌شوند. در این وضع یکی از راه‌های توجیه طعمه این است که به وی گفته شود روش اقتصادی مذکور یکی از ابداعات عظیم قرن جدید است که با تکیه بر تکنولوژی اینترنت به وجود آمده است؛ همان‌طور که بسیاری از ابداعات و اختراعات جدید برای انسان قرن گذشته باورنکردنی بوده است، این روش اقتصادی نیز برای اکثر افراد عجیب و باورنکردنی است.

چرا فعالیت در بازاریابی چندسطحی قمار است؟ (۲۲۳ کیلوبایت)

 • برای آن که بتوانیم جواب این سؤال را بدهیم باید درک درستی از قمار و تفاوت آن با یک فعالیت سالم اقتصادی به دست آوریم، زیرا از لحاظ ظاهری بازاریابی چندسطحی شبیه هیچ‌کدام از قماربازی‌های رایج در قمارخانه‌ها نیست، بلکه بیش‌تر شبیه یک فعالیت متعارف اقتصادی است.

تمام سهم تو از گلدکوئست! (۱۴۱ کیلوبایت)

 • برای برخی از افرادی که به دنبال پول هستند هیچ چیز به غیر از منافع شخصی‌شان اهمیت ندارد. مهم نیست که آیا با کاری که می‌کنند به کسی ضرر می‌خورد یا نه. مهم نیست که آیا اعمالشان طبق قوانین کشور یا احکام شرعی هست یا نه. فقط می‌خواهند بدانند از کدام راه با ریسک کم‌تر می‌توان به پول بیش‌تر رسید. این مقاله جوابی است به این افراد برای آنانی که فکر می‌کنند گلدکوئست آن‌ها را به آرزوهایشان خواهد رساند.

بازاریابی چندسطحی، به استناد قوانین گذشته نیز کلاه‌برداری است (۱۰۸ کیلوبایت)

 • بازاریابی چندسطحی هر چند در نگاه اول شبیه تجارت به نظر می‌رسد ولی با تحلیل آن می‌توان فهمید که این فعالیت کلاه‌برداری‌ای بسیار زیرکانه است. مجلس شورای اسلامی در ۱۴ دی ۱۳۸۴ قانونی برای مقابله با این نوع فعالیت‌ها تصویب کرد. این قانون در ۴ بهمن ۱۳۸۴ به تأیید شورای نگهبان رسید. نکته بسیار مهم است این است که این‌گونه شرکت‌ها حتی به استناد قوانین گذشته نیز کلاه‌برداری هستند!

بیانیه کمیسیون فدرال تجارت ایالات متحده آمریکا در مورد فعالیت‌های بازاریابی چندسطحی (۹۴ کیلوبایت)

 • مدعای مروجان و طرفداران طرح های بازاریابی چندسطحی در جلسات پرزنت، قانونی بودن این فعالیت‌ها به همین شیوه در کشورهای پیشرفته، از قبیل ایالات متحده آمریکاست. مقاله زیر متن و ترجمه بیانیه کمیسیون فدرال تجارت ایالات متحده آمریکا (FTC) در مورد فعالیت‌های بازاریابی چندسطحی است که در اکتبر سال ۲۰۰۰ منتشر شد.

درباره گارانتی و کپی‌رایت سکه‌های گلدکوئست (۶۶ کیلوبایت)

 • یکی از مواردی که در توجیه قیمت بالای سکه‌های گلدکوئست مطرح می‌شود این است که بانکی این سکه‌ها را گارانتی کرده است و به همین دلیل چیزی در حدود ۱۰۰ دلار تحت عنوان هزینه گارانتی به قیمت سکه اضافه می‌شود. دلیل دیگری که برای توجیه قیمت سکه‌های گلدکوئست بیان می‌شود هزینه پرداخت کپی‌رایت به کسانی است که تصویرشان بر روی سکه‌ها حک شده است.

ارزش کلکسیونی سکه‌های گلدکوئست (۱۴۵ کیلوبایت)

 • به چه دلیل باید باور کنیم که سکه‌های گلدکوئست در آینده ارزش افزوده پیدا خواهند کرد و کلکسیونی می‌شوند؟ این سؤال را یک بار از یک گلدکوئستی پرسیدم. خلاصه‌ای از جوابش این بود:...

مادربزرگ گلدکوئست! (۱۲۱ کیلوبایت)

 • اگر یکی از دوستانتان توانسته باشد با چرب‌زبانی یا مخفی‌کاری شما را به جلسات پرزنتیشن گلدکوئست بکشد و یا اگر خود شما گلدکوئستی باشید، داستان مادربزرگی که با خریدن یک سکه به ظاهر بی‌ارزش موجب ثروت‌مند شدن نوه‌اش شده را شنیده‌اید. من این داستان را از جزوه آموزش پرزنت نقل می‌کنم: «خانمی در سال ۱۹۰۷ در آمریکا یک سکه پنج دلاری را می‌خرد که یک سمت این سکه سمبل آرتیست آمریکایی ضرب شده...» سرمایه‌گذاری مادربزرگ قصه گلدکوئست چقدر سود داشته است؟

بازاریابی زنجیره‌ای یا کلاه‌برداری زنجیره‌ای؟! (فایل فشرده ۱۰۴۲ کیلوبایت)

 • شاید تاکنون نام شرکت‌هایی چون Pentagono، My7Diamonds، GoldQuest به گوشتان خورده باشد. آیا هیچ گاه به شما یا آشنایانتان پیشنهاد شده است که با سرمایه‌گذاری در یکی از این شرکت‌ها در زمانی کوتاه به پول هنگفتی برسید؟ هدف از این مقاله این است که با نحوه کلاه‌برداری این گونه شرکت‌های به ظاهر اقتصادی آشنا شوید. همان طور که در طول مقاله خواهید دید اطلاعات ریاضی‌ای که برای تحلیل چنین مسایلی مورد نیاز است چندان پیشرفته نیست ولی مهم این است که یاد بگیریم در مسایل زندگی علم و دانش خود را به کار بگیریم. توضیح: این مقاله شامل مباحث متنوعی است که برخی از آن‌ها در مقاله‌های قبلی، جداجدا آمده‌اند.

گلدکوئستی‌ها به دادسرای انقلاب رفتند، کاریکاتوری از بزرگمهر حسین‌پور

دقیق‌تر بود اگر آن بالایی هم مانند پایینی‌ها پاچه بالادستی‌اش را می‌چسبید! البته بر همگان واضح و مبرهن است که «گلدکوئست هم‌چنان با قدرت کار می‌کند»!

نفر بالایی:

بچه‌ها امیدتون رو از دست ندین! کوئست تو خون‌های شماست! یا پت‌من بزرگ به فریادمون برس! آای‌ی‌ی...ول کن پاچه من رو! عجب غلطی کردم خواستم خوش‌بختت کنم!...

لینک مطلب

:بازدید


وبلاگ‌های ضدگلدکوئست و وبلاگ‌نویسان و سایت‌های مخالف گلد‌کوئست
اگر شما هم در فضای مجازی اینترنت حضور دارید و آرزو دارید بساط هر نوع کلاه‌برداری از نوع گلدکوئست، خارجی یا داخلی، برچیده شود، آدرستان را بگویید تا در این قسمت ذکر شود.

البته برخی از این دوستان موضوع وبلاگشان چیز دیگریست.

اقتساد نامه
سایت تخصصی بررسی سیستم‌های فروش شبکه‌ای
نهضت مبارزه عليه گلدكوئيست در ايران
وبلاگ برتر هفته دوم دی 84
زنده رود
بچه‌ام می‌خواد بزرگ شه!
کل نفس بما کسبت رهينه
بررسی بيش‌تر بازاريابی شبکه‌ای
عدم همکاری با کوئست را می‌خواهیم
حقایق گلدکوئست
ملایر در آتش گلدکوئیست
ترانه عشق
کارسوق ریاضی
مزدا احمدی
یوتی‌اف-۸
خوشبختیهای ما
زهرا
دل‌آرام
چلوکباب
توازن
فریدخت
لحظه‌های نقره‌ای من
صوفی
لبخند ریاضی
Lean Production
سیب کال
عقاب
پژواک
alimolavi
دوست من فیزیک
من و اقتصاد!
ازهردری سخنی...
وبلاگ درچه
نشتی از افکار روزانه من، عماد هنرپرور
مبارزه با كلاهبرداری زنجیره ایی
انسانم آرزوست
آخرین اخبار دنیای حسابداری و حسابرسی
در مورد بازاریابی شبکه‌ای و شرکت هرمی
quest=0=کوئست
باتلاق کوئست
آنتی‌کوئست. مبارزه با کلاهبرداری زنجیره‌ایی
کلاهبرداری نوین یعنی Quest
من عاشق کوئست می‌توانم باشم؟
افشاگری شرکت‌های هرمی


گلدکوئست‌بازان وبلاگ‌دار

برخی از ایشان را باید گلدکوئست‌پرست نامید، زیرا با چنان تعصبی، چشم و گوش بسته، از گلدکوئست دفاع می‌کنند که گویی ادعاهای این شرکت، وحی منزل است!

تجارت شبکه‌ای
GoldQuest
در شریف
GoldQuest
در دانشگاه
GoldQuest  در دانشگاه دهاقان

G-TEAM Internationa >> ره‌یافتگان!
بچه‌های طلا
تجارت الکترونیکی از طریق شرکت بین‌المللی گولدکوئست
درباره گلدکوئست
 گلدکوئست ایران GoldQuestIran
کوئست نت
گلدكوئست تجارت نوین در هزاره سوم
گلدکوئست مشهد
گلدكوئست مشهد 3
quest international
Welcome To Gold Quest Gorgan
فول ساپورت میشید با تی سی های بالاتر
تفکر پیروز
پرندگان مهاجر
 گروه
B-Team
goldquest bushehr


دیگر کلاه‌برداران زنجیره‌ای که با شرکت‌هایی چون مای‌سون‌دایموندز، گلدماین، ای‌بی‌ال، ایران‌بین و ... همکاری می‌کنند.

کسب درآمد از طریق اینترنت -همه چیز درباره گلدماین
خدمات فرهنگی و درآمد
کسب درآمد از اینترنت در ایران
سرمایه گذاری در اینترنت
تجارت الکترونیک
کسب درآمد مطمئن از سایت ایرانی (ایران بین)
کاشکی ارزش تو آدم ها به خود آدم بود؟
Personal Machine Translator


طراح قالب: خودم (با دستکاری قالب "شرکت هیولاها"!)