بازاریابی چندسطحی

لطفاً قبل از مطالعه مقالات وبلاگ، قسمت زیر را بخوانید!

این وبلاگ به بررسی فعالیت شرکت‌هایی مانند گلدکوئست (GoldQuest)، گلدماین (GoldMine)، مای‌سون‌دایموندز (My7Diamonds)، ایران‌بین (IranBin)، وست‌ویژن (VastVision)، ای‌پارسیان (eParsian)، آسونت (Asoonet) و... می‌پردازد، ولی مباحثش محدود به این چند شرکت خاص نیست و هر آن‌چه را که اصطلاحاً بازاریابی چندسطحی یا بازاریابی شبکه‌ای نامیده می‌شود مد نظر دارد؛ چه خارجی باشد و چه داخلی. مثال اصلی بررسی‌شده، گلدکوئست است.

زحمت اندیشیدن را به دیگران واگذار نکنید! تا جایی که می‌توانید خودتان موضوعات را تحلیل کنید. به جای این‌که با مواجه شدن با هر پیشنهادی انتظار داشته باشید که یکی به شما بگوید که چه تصمیمی بگیرید، عقل سلیم خود را به کار بیندازید! از تجربه و معلومات دیگران هم البته استفاده کنید.

در این مدت به ترتیب اهمیت به جنبه‌های مختلف موضوع پرداخته‌ام و در نتیجه مقالات آخرم عموماً از اهمیت کم‌تری نسبت به مقالات قدیمی‌ام برخوردارند.

در بررسی این نوع شرکت‌ها مهم‌ترین چیز شناخت علمی آن‌هاست؛ آیا این شرکت‌ها همان‌طور که می‌گویند اعضای خود را پول‌دار می‌کنند؟ این شرکت‌ها چه اثری در اقتصاد دارند؟ منافع و مضرات گسترش این نوع فعالیت‌ها در جامعه چیست؟ و...

این‌که نظر قانون چیست و یا این‌که وضعیت این نوع شرکت‌ها از نظر شرعی چگونه است نیز مهم است ولی تا به سؤال‌های قسمت قبل پاسخ درستی نداده باشید بستر فکری مناسبی برای هضم این مسایل ندارید.

در این لینک می‌توانید نسخه قدیمی وبلاگ را یک‌جا دریافت کنید.

استفاده از هر کدام از مقاله‌ها با ذکر منبع و بدون تغییر، مجاز است به این شرط که اگر می‌خواهید آن را خارج از محیط اینترنت انتشار دهید ابتدا موضوع را از طریق ای‌میل با من در میان بگذارید تا اگر لازم بود نکاتی را اضافه یا کم کنم.

 

 

آیا بازاریابی چندسطحی سالم وجود دارد؟

در بین کسانی که گلدکوئست را کلاه‌بردار می‌دانند برخی معتقدند که بازاریابی چندسطحی ذاتاً روش بدی نیست ولی از آن سوء استفاده شده است.

این افراد معتقدند که این روش می‌بایست در کشور قانون‌مند شود تا ضمن استفاده از منافعش جلوی کلاه‌برداری نیز گرفته شود. به عنوان مثال اگر شرکت مجاز نباشد اجناس یا خدماتش را گران عرضه کند می‌تواند از روش بازاریابی چندسطحی به شکل سالمش بهره ببرد.

آیا مثالی وجود دارد؟

تا کنون هیچ‌یک از مدافعان امکان بازاریابی چندسطحی سالم، مثالی ارایه نکرده‌اند. البته از بین صاحبان و اعضای شرکت‌های موجود، از خارجی تا داخلی، هستند کسانی که ادعا می‌کنند اجناس یا خدماتی که شرکت مورد علاقه آن‌ها ارایه می‌کند، بدون در نظر گرفتن پورسانت‌ها، در مقابل پولی که شرکت می‌گیرد می‌ارزد ولی اگر کمی در محاسباتشان دقت کنید و از قیمت مشابه در بازار بی‌خبر نباشید به پوچ بودن این قبیل ادعاها پی خواهید برد. این قبیل افراد برای به دست آوردن پورسانت حاضرند هر مطلب بی‌پایه‌ای که به نفعشان باشد را بیان کنند.

آن‌ها مجبورند گران‌فروشی کنند!

واقعیت این است که اگر شرکتی بخواهد با روش بازاریابی چندسطحی فعالیت کند باید هزینه پورسانت‌ها را از جایی تأمین کند و در نتیجه باید در ابتدا مشتری-بازاریاب را سرکیسه کند و در عوض به او وعده پورسانت‌های آن‌چنانی بدهد. توجه کنید که بحث در مورد شرکت‌هایی است که در انجام وعده‌های خود کوتاهی نمی‌کنند.

مگر دیگر شرکت‌ها هزینه تبلیغات را از مشتری نمی‌گیرند؟

بله، شرکت‌های معمولی هم هزینه تبلیغات را در واقع از مشتری می‌گیرند ولی در روش بازاریابی چندسطحی این هزینه از بازاریاب‌هایی گرفته می‌شود که با آرزوی رسیدن به پورسانت‌های رویایی، به شرکت خدمت می‌کنند و این در حالی است که درصد بالایی از آن‌ها به آن رویاها نخواهند رسید. در این مورد مقاله «بررسی مقدار ضرر اقتصادی گلدکوئست» را ببینید.

اگر شرکتی گران‌فروشی نکند چه؟

همان‌طور که گفتم این فرضی خیالی است. ولی با این وجود باز هم این روش قابل دفاع نیست.

واضح است که شرکت این کار را انجام می‌دهد تا تعداد مشتریانش افزایش پیدا کند. یعنی کسانی هستند که اگر پورسانتی نبود حاضر نبودند از شرکت خرید کنند ولی با وجود پورسانت مشتری شرکت می‌شوند. مثلاً ممکن است من با توجه به وضعیت اقتصادی‌ام برایم خریدن یک تابلو به قیمت صد هزار تومان به صرفه نباشد ولی اگر مرا امیدوار کنند که پس از خرید، با کمی تلاش می‌توانم پنجاه هزار تومان به دست آورم، تابلو را بخرم.

در بازاریابی چندسطحی مشکل این است که وعده‌ها واهی هستند به این معنی که قطعاً درصد بالایی از بازاریابان، مستقل از تلاشی که می‌کنند، به آن‌ها نخواهند رسید. مانند این‌که به صد نفر وعده داده شود که اگر هر کدام بتوانند روی یک صندلی خاص بنشینند برنده جایزه‌ای می‌شوند، حال آن‌که قطعاً نود و نه نفر موفق به این کار نخواهند شد.

مگر در قرعه‌کشی بانک‌ها نیز همین وضع نیست؟

در قرعه‌کشی بانک‌ها هم احتمال این که فردی برنده جایزه‌ای بزرگ، مثل یک خودروی سواری، شود بسیار کم است و اگر با تبلیغات مردم فریب داده شوند این حرکت بی‌اشکال نخواهد بود. ولی در هر صورت قرض‌الحسنه‌ها با این کار پول مردم را تصرف نمی‌کنند و هر کس در هر زمان که بخواهد می‌تواند تمام پولش را پس بگیرد.

نکته دیگر این‌که حتی اگر در کشور کلاه‌برداری‌های دیگری وجود داشته باشد نمی‌توان با استناد به آن‌ها مجوز کلاه‌برداری‌های جدیدتری را هم صادر کرد! بلکه باید سعی کرد ضمن جلوگیری از مفاسد جدید آن‌چه وجود دارد را هم اصلاح کرد.

آیا بازدهی این روش توجیهش نمی‌کند؟

این تصور که بازدهی بازاریابی چندسطحی زیاد است اشتباه است و این روش در مقایسه با روش‌های معمولی بازدهی بسیار کم‌تری دارد. اگر می‌خواهید در این مورد بیش‌تر بدانید مقاله «بازدهی بازاریابی چندسطحی از بازاریابی معمولی کم‌تر است» را بخوانید.


 Google و GoldQuest

احتمالاً بسیاری از شما با استفاده از موتور جستجوی گوگل این وبلاگ را پیدا کرده‌اید. چند وقت پیش در یکی از نوشته‌هایم گفتم که اگر با کمک گوگل فارسی به دنبال کلمه «goldquest» بگردید، پس از سایت اصلی شرکت، این وبلاگ مقام دوم را خواهد داشت! این تصویر را ببینید.

نکته جالب این که اگر از گوگل انگلیسی هم استفاده کنید وبلاگ بازاریابی چندسطحی در رتبه بسیار خوبی قرار می‌گیرد.

جستجو در تاریخ 24 فروردین 1385

به نظر شما چرا اگر یک نفر در یک گوشه دنیا به دنبال کسب اطلاعات در مورد یک شرکت به اصطلاح بین‌المللی باشد، گوگل به او یک وبلاگ به زبان فارسی را پیش‌نهاد می‌کند؟! آیا این یعنی این که اکثر کسانی که می‌خواهند در مورد این شرکت بدانند فارسی‌زبانند؟! 

نکته جالب دیگر این‌که همان‌طور که می‌دانید موتور جستجوی گوگل به هر صفحه اینترنتی امتیازی بین صفر تا ده به نام PageRank می‌دهد که البته در طول زمان ثابت نیست. امتیاز این وبلاگ در حال حاضر ۴ و بایگانی‌اش ۳ است. این در حالی است که امتیاز سایت اصلی گلدکوئست ۲ و امتیاز صفحه فارسی آن ۳ است!!

Yahoo و GoldQuest

نتیجه استفاده از سایت یاهو هم برای کسب اطلاعات در مورد «goldquest» جالب است. به این هم توجه کنید که این سایت پیش‌نهاد می‌کند عبارت «iran goldquest» را هم امتحان کنید!

جستجو در تاریخ 24 فروردین 1385

لینک مطلب

:بازدید


وبلاگ‌های ضدگلدکوئست و وبلاگ‌نویسان و سایت‌های مخالف گلد‌کوئست
اگر شما هم در فضای مجازی اینترنت حضور دارید و آرزو دارید بساط هر نوع کلاه‌برداری از نوع گلدکوئست، خارجی یا داخلی، برچیده شود، آدرستان را بگویید تا در این قسمت ذکر شود.

البته برخی از این دوستان موضوع وبلاگشان چیز دیگریست.

اقتساد نامه
سایت تخصصی بررسی سیستم‌های فروش شبکه‌ای
نهضت مبارزه عليه گلدكوئيست در ايران
وبلاگ برتر هفته دوم دی 84
زنده رود
بچه‌ام می‌خواد بزرگ شه!
کل نفس بما کسبت رهينه
بررسی بيش‌تر بازاريابی شبکه‌ای
عدم همکاری با کوئست را می‌خواهیم
حقایق گلدکوئست
ملایر در آتش گلدکوئیست
ترانه عشق
کارسوق ریاضی
مزدا احمدی
یوتی‌اف-۸
خوشبختیهای ما
زهرا
دل‌آرام
چلوکباب
توازن
فریدخت
لحظه‌های نقره‌ای من
صوفی
لبخند ریاضی
Lean Production
سیب کال
عقاب
پژواک
alimolavi
دوست من فیزیک
من و اقتصاد!
ازهردری سخنی...
وبلاگ درچه
نشتی از افکار روزانه من، عماد هنرپرور
مبارزه با كلاهبرداری زنجیره ایی
انسانم آرزوست
آخرین اخبار دنیای حسابداری و حسابرسی
در مورد بازاریابی شبکه‌ای و شرکت هرمی
quest=0=کوئست
باتلاق کوئست
آنتی‌کوئست. مبارزه با کلاهبرداری زنجیره‌ایی
کلاهبرداری نوین یعنی Quest
من عاشق کوئست می‌توانم باشم؟
افشاگری شرکت‌های هرمی


گلدکوئست‌بازان وبلاگ‌دار

برخی از ایشان را باید گلدکوئست‌پرست نامید، زیرا با چنان تعصبی، چشم و گوش بسته، از گلدکوئست دفاع می‌کنند که گویی ادعاهای این شرکت، وحی منزل است!

تجارت شبکه‌ای
GoldQuest
در شریف
GoldQuest
در دانشگاه
GoldQuest  در دانشگاه دهاقان

G-TEAM Internationa >> ره‌یافتگان!
بچه‌های طلا
تجارت الکترونیکی از طریق شرکت بین‌المللی گولدکوئست
درباره گلدکوئست
 گلدکوئست ایران GoldQuestIran
کوئست نت
گلدكوئست تجارت نوین در هزاره سوم
گلدکوئست مشهد
گلدكوئست مشهد 3
quest international
Welcome To Gold Quest Gorgan
فول ساپورت میشید با تی سی های بالاتر
تفکر پیروز
پرندگان مهاجر
 گروه
B-Team
goldquest bushehr


دیگر کلاه‌برداران زنجیره‌ای که با شرکت‌هایی چون مای‌سون‌دایموندز، گلدماین، ای‌بی‌ال، ایران‌بین و ... همکاری می‌کنند.

کسب درآمد از طریق اینترنت -همه چیز درباره گلدماین
خدمات فرهنگی و درآمد
کسب درآمد از اینترنت در ایران
سرمایه گذاری در اینترنت
تجارت الکترونیک
کسب درآمد مطمئن از سایت ایرانی (ایران بین)
کاشکی ارزش تو آدم ها به خود آدم بود؟
Personal Machine Translator


طراح قالب: خودم (با دستکاری قالب "شرکت هیولاها"!)