نامه‌ای مربوط به اوایل سال ۱۳۸۴

در این چند سال نامه‌های بسیاری بین گلدکوئستی‌ها و شرکت رد و بدل شده است و برخی در وبلاگ‌ها در معرض دید عمومی قرار گرفته است.

در زیر یکی از این پرسش و پاسخ‌ها را می‌بینید. سؤال‌کننده فردی به نام بیژن زیاری و پاسخ‌دهنده کورت روکو رینک (ظاهراً از اعضای هیأت مدیره شرکت) است.

آقایان گرامی؛

من بیژن زیاری، یکی از اعضای مستقل (IR) شما هستم که حدود ۸ ماه است که با شبکه بازاریابی QI کار می‌کنم. اولین چیزی که من از CDهای آموزشی QI فرا گرفتم، مفهوم «تعهد» بوده است، اما اکنون این سؤال پیش می‌آید: آیا شما هیچ «تعهد»ی نسبت به اعضای مستقل خود در ایران احساس نمی‌کنید؟

با احترام؛ ما به تمام اعضای مستقل‌مان در سراسر جهان توجه داریم و مثل آموزش‌هایمان در فکر خانواده خود در ایران هم هستیم. می‌توانم درک کنم که سؤال شما از آن‌جا مطرح می‌شود که یک عضو جدید هستید (۸ ماه زمان بسیار کمی است!) و مسلماً می‌توانم این سؤال را به خودتان واگذار کنم...

ما یک کمپانی متعهد هستیم و به همین خاطر از هیچ‌گونه اقدامی که در چارچوب انسانیت باشد برای کار کردن با افراد مختلفی که مدعی هستند می‌توانند به ما در ایران کمک کنند، دریغ نمی‌کنیم.

باید برایتان توضیح دهم که با توجه به تعاملی که با اعضای مستقل ایرانی خود داریم، بسیاری از آنان به ما گفته‌اند که گروهی وجود دارند که مرتباً در بقیه احساس اضطراب و آشفتگی به وجود می‌آورند و شایعات و موضوعات اثبات نشده‌ای را مطرح می‌کنند، و ما همواره آماده گوش دادن هستیم.

در کنفرانس آموزشی اخیر V-Team در تایلند، ما به اعضای مستقل ایرانی فرصت زیادی را در اوایل برنامه دادیم تا مسایل گوناگون موجود را مطرح نمایند. اکثر آنان این مسأله را به طور واضح تصدیق می‌کردند که گروهی می‌کوشند تا وضعیت را آشفته نمایند.

بنابراین آیا ما متعد بوده‌ایم؟ و آیا ما تعهد خود را نشان داده‌ایم؟

به نظر من «بله! و این کار را همچنان هم ادامه خواهیم داد». افرادی که به‌دقت کارها را دنبال کرده‌اند، می‌توانند آن‌را به‌خوبی مشاهده کنند، و افرادی که آن‌را نمی‌بینند، بایستی چیزی جلوی دیدشان را گرفته باشد، شاید بالاسری‌هایشان جلوی دیدشان را گرفته باشند، یا این‌که ناکامی شخصی‌شان باعث ایجاد این مشکل شده باشد. یا شاید هم مثل شما مدت زیادی نباشد که به ما نگاه می‌کنند.

تنها مشکل این است که در نتورک مارکتینگ، قانون نانوشته‌ای وجود دارد که تخطی از آن، بیش‌ترین ضررها را موجب می‌شود. قانون این است:

«همیشه و همیشه اخبار بد را به بالاسری‌ها و اخبار خوب را به زیرمجموعه‌ها انتقال دهید!»

و مطلقاً هیچ موقعیتی برای تخطی کردن از این قانون وجود ندارد. به نظر می‌رسد که بسیاری از اعضای ایرانی از این قانون تخطی می‌کنند، و البته امیدوارم که این موضوع صحت نداشته باشد.

همه صفحات pop up در سایت‌ها، مثل صفحات خرید (Shop Now)، بانک الکترونیک (Quest Account)، فرم درخواست‌های مشتریان (CRF) و... در ایران فیلتر شده‌اند و ما برای حمل محصولاتمان مشکلات جدی داریم. از شما فقط می‌شنویم که «صبور باشید». ما می‌گوییم که با دولت ایران مشکل داریم و باز همان پاسخ را طی تقریباً یک سال از شما می‌شنویم. ولی تاکنون هیچ‌گونه بهبودی در این مشکلات پیش نیامده است.

ما خبرهای زیادی درباره فیلترینگ سایت‌ها در ایران شنیده‌ایم و با تجهیزات پیش‌رفته خود بسیاری از آنان را برطرف کرده‌ایم. بسیار متأسفیم که این مشکلات سریع‌تر حل نشده‌اند. اکنون باید صادقانه به شما و سایرین اعلام نمایم که گروه بزرگی در کمپانی برای حل کردن هرچه سریع‌تر این مشکلات بسیج شده‌اند.

واقعاً برای چنین کمپانی بزرگی جای تأسف است که در برابر بزرگ‌ترین بازار خود در جهان تا این اندازه بی‌اعتنا باشد. اگر واقعاً به اعضای مستقل ایرانی‌تان متعهد هستید، به افرادی فکر کنید که QI را برای رسیدن به آرزوهایشان انتخاب کرده‌اند.

تأسف؟ بله باید متأسف بود، اما آیا برای کمپانی؟ خواهش می‌کنم تفاوت قایل شوید! تأسف وجود دارد اما نه آن‌طور که شما مطرح کرده‌اید. برای قانون‌گذارانی اظهار تأسف کنید که چنین قانونی می‌گذارند.

به هر حال اگر شما هم به ما وفادار باشید، همان‌طور که ما به شما هستیم، ما با هم می‌توانیم این سفر را ادامه دهیم.

یک نکته را به خاطر بسپارید: ما هرگز هیچ کشوری را که اعضای مستقل ما در آن سفرشان را با ما آغاز کرده‌اند، رها نخواهیم کرد. ما هرگز ناامید نخواهیم شد و هرگز چیزی را رها نخواهیم کرد!

خواهش می‌کنم که صادقانه و بدون تکرار حرف‌های پیشین به نامه‌ام پاسخ دهید.

با احترام

بیژن زیاری

متشکرم که برای خواندن پاسخ من وقت گذاشتید.

خدمت‌گزار شما

کرت جورج روکو رینک (Kurt George Rocco Rinck)

توجه شما را به «قانون نانوشته» گلدکوئست جلب می‌کنم:

همیشه و همیشه اخبار بد را به بالاسری‌ها و اخبار خوب را به زیرمجموعه‌ها انتقال دهید!

بی‌شک شرکت خود به این قانون پای‌بند است و هیچ‌گاه هیچ خبر بدی را به اعضایش منتقل نخواهد کرد و «صادقانه» دل آن‌ها را با اخبار خوب خوش خواهد کرد! البته تجربه نشان داده است که شرکت آن قدر برای روحیه اعضایش ارزش قایل است که از گفتن دروغ‌های امیدوارکننده هم صرف‌نظر نمی‌کند!

انعکاس این فریبکاری‌ها را می‌توانید در نظرات گلدکوئستی‌هایی که به نوشته‌های این وبلاگ پاسخ می‌دهند ببینید.

/ 40 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد

سلام آقای محمد .شما درست ميگيد . ولی به نظر من آدم اگه خودش بخواد هيچوقت سرش کلاه نميره.آشنايی با کار گلد کوئست فقط کمی صبر و تحقيق می خواد.حد اکثر ۲ هفته طول می کشه که يه نفر بفهمه اين شرکت چي کار می کنه و چه جوری کلاهبرداری می کنه.تمام کسانی که وارد گلد کوئست شدن حتی ۱ روز هم تحقيق نکردن.ولی بخ نظر من باز هم اشکالی نداره.چون اگر کسی متوجه اشتباهش بشه يعنی کمی عاقل تر شده و اميد وارم اون ها هم متوجه اشتباهشون بشن.

احمد کوئستر

رزمنده ایم تا زنده ایم تا زنده ایم رزمنده ایم ما شیشه ایم . بشکنید تیزتر میشویم ما پاکدلانیم و به کس کینه نداریم شهریست پر از دشمن و ما با همه یاریم ما برگ درختیم پر از میوه طوبی هر رهگذری سنگ زند باک نداریم زنده باد زنده باد زنده باد گلد کوئست

امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب احمد کوئستر، وبلاگتان را ديدم. از آباد کردن ميهن نوشته‌ايد و خون شهيدان وطن. می‌خواستم بدانم اگر به شما ثابت شود فعاليت در گلدکوئست کلاه‌برداری و به ضرر کشور است آيا باز هم به رزمندگی در اين راه ادامه می‌دهيد؟

گلد کوئست یه چیزمثل کشک و دوغ باور نمی کنی به این وبلاگ سر یزن تا بدونی راستی امید جان سلام مرا بپذیر www. antigq- malayer .blogfa.com www.eventsgq.blogfa..com می خواهی با کلاعهبرداریهای کوئست پاشنا شوی ب این وبلاگ حتما سری بزن

محمد

سلام به همه دوستان. من امروز دقيقا ۱ سال که تو کوئست عضو شدم حدود ۹ ماه جدی کار کردم و تمام دوروغها رو باور کرده بودم . ولی به محض اينکه فهميدم افراد بالاسری من که تو دست محمد مشفق و امير شهبازی که خودشون رو بهترين معرفی ميکنن چه ادمهايی هستن حتی ۱ لحضه هم باقی نموندم . اونا حتی پولی که من به عنوان امانت تو ايکارت گذاشته بودم هم ندادن . به هرحال اين کار يک کلاهبرداری به تمامی معانی است که هر روز هم يک نام عوض ميکنه . به تمام کسانی که عضو هستن ميگم که فقط به چند سطر جزوه اطمينان نکنن .من وقتی اموزشهای لول بالاتر رو گرفتم و تو جلسه ليدرشیپ اومدم فهميدم تعهد و تمام حرفای ديگه دروغه . به آبجکشنها و سوالات و مخالفتهايی که ميشه با چشم و گوش باز گوش کنيد . يه نفر به من گفت تو مثل يه کبوتر جلد شده که بقيه رو به تور صياد ميندازه شدی ولی من اون موقع فقط از اون دوری کردم (طبق آموزشها) ولی الان ميبينم درست ميگفت.

پيام

سلام اميد جان. يك بحث داغ 14 صفحه‌اي در فوروم PHalls بين نتوركي‌ها و ساير دوستان در گرفت كه البته در آخر با ترك ميدان از طرف نتوركيان مواجه شد. توصيه مي‌كنم حتما دوستاني كه مي‌خواهند شناخت بيشتري نسبت به پديده شيادي زنجيره‌اي يا در قول پرغرض طرفدارانش "نتورك ماركتينگ" (؟!!) پيدا كنند حتما آن را مطالعه كنند. http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=9601

امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب پيام، قسمت‌هايی از بحث‌ها را مطالعه کردم. البته برخی از مخالفان گلدکوئست در آن گفتگو در واقع از طرفداران شرکت‌های داخلی‌ای مانند آسونت هستند و به همين دليل نوشته‌هايشان چندان بی‌اشکال نيست. به هر حال از شما که اين گفتگو را منعکس کرديد ممنونم.

پيام

اميدجان با اجازه‌تون برداشت‌هايي از مطالب قبلي‌تون رو هم در پست آخرم منعكس كردم. بهرحال به همه دوستان پيشنهاد مي‌دهم 3-4 صفحه آخر را حتما مطالعه كنند. بازهم ممنون از حسن توجه‌تون.

maysam

سلام خسته نباشید وب سایت قشنگی دارید من حاضر به تبادل بنر هستم یه سرم به سایت ما بزن www.meysamqi.coo.ir

امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب maysam، ظاهر وب‌لاگ شما هم زیباست ولی متأسفانه محتوایش، مانند وبلاگ دیگر گلدکوئستی‌ها، هیچ چیز ارزش‌مندی ندارد. امیدوارم کمی وقت صرف کنید و با مطالعه برخی مطالب این وبلاگ بفهمید که راهی که در پیش گرفته‌اید و دیگران را به آن دعوت می‌کنید نادرست است.