نابود شود هر آن‌چه نتواند بود!

امروز، سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۴، در آستانه ایام الناس چهارشنبه‌سوری، شخصی ناشناس به رمز عبور وبلاگم دست پیدا کرده و آن را از ریشه درآورده است! من هم برای این که سوءاستفاده نشود مجدداً وبلاگی با همان آدرس قبلی تأسیس کردم.

فعلاً مشغول جمع‌آوری نوشته‌هایم هستم تا در صورت امکان وبلاگ را دوباره راه‌اندازی کنم.

در هر صورت فعلاً وبلاگم نابود شده است و آن‌چه نپاید دل‌بستگی را نشاید. آخرین نوشته‌ام را می‌گذارم تا اگر دوستانی سر زدند دست‌خالی برنگردند.

خوشحال می‌شوم به‌غیر از ناسزاهای دشمنان نظر دوستان را هم در مورد این مسایل بدانم؛ تصور اطرافیان شما در مورد بازاریابی چندسطحی، گلدکوئست و امثالهم چیست؟ چه نوع مقالاتی برای آگاه کردن مردم مفیدتر است؟ تجربه‌های شخصی شما چیست؟ و...

میان‌وست: خوشبختانه یک نسخه از وبلاگم را ذخیره کرده بودم.

پنجشنبه، ۱۸ اسفند، ۱۳۸۴

کمی تا قسمتی تکراری!

حاصل فعالیت من در مورد بازاریابی چندسطحی در این چند ماه تعدادی مقاله بوده است. مفیدترین آن‌ها را بازخوانی کرده‌ام و نسخه نسبتاً منظمی را با فرمت pdf در زیر، قرار داده‌ام. اکثر آن‌ها قبلاً در همین وبلاگ و یا سایت تخصصی بررسی سیستم‌های فروش شبکه‌ای آمده‌اند ولی آن‌چه در زیر آمده است برای تکثیر مناسب‌تر است.

اگر هنوز در دانش‌گاه، خواب‌گاه، پادگان، مدرسه و یا محل کار خود این احتمال وجود دارد که افراد فریب گلدکوئست‌بازان و مانند آن‌ها را بخورند به عنوان عضوی از اعضای این جامعه وظیفه دارید قدمی در راه آگاهی اطرافیان خود بردارید. امیدوارم این مقالات بتواند شما را در این راه یاری کند.

فشرده دوازده مقاله اول را می‌توانید یک‌جا دریافت کنید: ۱۱۵۰ کیلوبایت

بازاریابی چندسطحی بازاریابی نیست، کلاه‌برداری است! (۷۰ کیلوبایت)

 • آیا بازاریابی چندسطحی، بازاریابی است؟ به زبان ساده، بازاریابی رساندن جنس یا خدمات از عرضه‌کننده به افرادی است که به آن جنس یا خدمات احتیاج دارند. یعنی بازاری وجود دارد و بازاریاب باید آن را بیابد و بعد از آن با معرفی خصوصیات جنس، مشتری را تشویق به استفاده از آن کند.

بازدهی بازاریابی چندسطحی از بازاریابی معمولی کم‌تر است (۵۳ کیلوبایت)

 • هدف از بازاریابی، رساندن کالا یا خدمات به دست مشتری است. در این فعالیت هم تولید‌کننده و هم مصرف‌کننده منتفع می‌شوند. امروزه بازاریابی موضوعی علمی تلقی می‌شود و متخصصان تلاش می‌کنند تا با استفاده از روش‌های جدید، بازدهی این فعالیت اقتصادی را افزایش دهند. بازدهی یک روش بازاریابی محصولی خاص، به زبان ساده، زمان و هزینه صرف‌شده برای یافتن مشتری، معرفی محصول و در انتها فروش یک واحد از آن محصول است.

چرا بازار بازاریابی چندسطحی اشباع می‌شود؟ (۸۲ کیلوبایت)

 • منظور از اشباع بازار این است که مدت زمان لازم برای پیدا کردن مشتری‌های لازم آن‌قدر زیاد شود که اکثر اعضاء به دلیل سختی کار از ادامه فعالیت منصرف شوند؛ می‌خواهیم نشان دهیم این زمان دیر یا زود فرامی‌رسد.

بررسی مقدار ضرر اقتصادی گلدکوئست (۸۲ کیلوبایت)

 • کسانی که با گلدکوئست همکاری می‌کنند اکثرشان پول خود را از دست می‌دهند و تنها درصد کمی به سود می‌رسند.

بازاریابی چندسطحی ایده‌ای متعلق به عصر اینترنت یا کلاه‌برداری‌ای در روسیه تزاری؟! (۱۰۳ کیلوبایت)

 • بسیاری از مبلغان بازاریابی چندسطحی مانند گلدکوئست هنگامی که به طعمه خود وعده می‌دهند که همه کسانی که با شرکت متبوعشان معامله و همکاری می‌کنند، اگر تنبلی نکنند، به سودی هنگفت می‌رسند با تعجب و حالت انکار او مواجه می‌شوند. در این وضع یکی از راه‌های توجیه طعمه این است که به وی گفته شود روش اقتصادی مذکور یکی از ابداعات عظیم قرن جدید است که با تکیه بر تکنولوژی اینترنت به وجود آمده است؛ همان‌طور که بسیاری از ابداعات و اختراعات جدید برای انسان قرن گذشته باورنکردنی بوده است، این روش اقتصادی نیز برای اکثر افراد عجیب و باورنکردنی است.

چرا فعالیت در بازاریابی چندسطحی قمار است؟ (۲۲۳ کیلوبایت)

 • برای آن که بتوانیم جواب این سؤال را بدهیم باید درک درستی از قمار و تفاوت آن با یک فعالیت سالم اقتصادی به دست آوریم، زیرا از لحاظ ظاهری بازاریابی چندسطحی شبیه هیچ‌کدام از قماربازی‌های رایج در قمارخانه‌ها نیست، بلکه بیش‌تر شبیه یک فعالیت متعارف اقتصادی است.

تمام سهم تو از گلدکوئست! (۱۴۱ کیلوبایت)

 • برای برخی از افرادی که به دنبال پول هستند هیچ چیز به غیر از منافع شخصی‌شان اهمیت ندارد. مهم نیست که آیا با کاری که می‌کنند به کسی ضرر می‌خورد یا نه. مهم نیست که آیا اعمالشان طبق قوانین کشور یا احکام شرعی هست یا نه. فقط می‌خواهند بدانند از کدام راه با ریسک کم‌تر می‌توان به پول بیش‌تر رسید. این مقاله جوابی است به این افراد برای آنانی که فکر می‌کنند گلدکوئست آن‌ها را به آرزوهایشان خواهد رساند.

بازاریابی چندسطحی، به استناد قوانین گذشته نیز کلاه‌برداری است (۱۰۸ کیلوبایت)

 • بازاریابی چندسطحی هر چند در نگاه اول شبیه تجارت به نظر می‌رسد ولی با تحلیل آن می‌توان فهمید که این فعالیت کلاه‌برداری‌ای بسیار زیرکانه است. مجلس شورای اسلامی در ۱۴ دی ۱۳۸۴ قانونی برای مقابله با این نوع فعالیت‌ها تصویب کرد. این قانون در ۴ بهمن ۱۳۸۴ به تأیید شورای نگهبان رسید. نکته بسیار مهم است این است که این‌گونه شرکت‌ها حتی به استناد قوانین گذشته نیز کلاه‌برداری هستند!

بیانیه کمیسیون فدرال تجارت ایالات متحده آمریکا در مورد فعالیت‌های بازاریابی چندسطحی (۹۴ کیلوبایت)

 • مدعای مروجان و طرفداران طرح های بازاریابی چندسطحی در جلسات پرزنت، قانونی بودن این فعالیت‌ها به همین شیوه در کشورهای پیشرفته، از قبیل ایالات متحده آمریکاست. مقاله زیر متن و ترجمه بیانیه کمیسیون فدرال تجارت ایالات متحده آمریکا (FTC) در مورد فعالیت‌های بازاریابی چندسطحی است که در اکتبر سال ۲۰۰۰ منتشر شد.

درباره گارانتی و کپی‌رایت سکه‌های گلدکوئست (۶۶ کیلوبایت)

 • یکی از مواردی که در توجیه قیمت بالای سکه‌های گلدکوئست مطرح می‌شود این است که بانکی این سکه‌ها را گارانتی کرده است و به همین دلیل چیزی در حدود ۱۰۰ دلار تحت عنوان هزینه گارانتی به قیمت سکه اضافه می‌شود. دلیل دیگری که برای توجیه قیمت سکه‌های گلدکوئست بیان می‌شود هزینه پرداخت کپی‌رایت به کسانی است که تصویرشان بر روی سکه‌ها حک شده است.

ارزش کلکسیونی سکه‌های گلدکوئست (۱۴۵ کیلوبایت)

 • به چه دلیل باید باور کنیم که سکه‌های گلدکوئست در آینده ارزش افزوده پیدا خواهند کرد و کلکسیونی می‌شوند؟ این سؤال را یک بار از یک گلدکوئستی پرسیدم. خلاصه‌ای از جوابش این بود:...

مادربزرگ گلدکوئست! (۱۲۱ کیلوبایت)

 • اگر یکی از دوستانتان توانسته باشد با چرب‌زبانی یا مخفی‌کاری شما را به جلسات پرزنتیشن گلدکوئست بکشد و یا اگر خود شما گلدکوئستی باشید، داستان مادربزرگی که با خریدن یک سکه به ظاهر بی‌ارزش موجب ثروت‌مند شدن نوه‌اش شده را شنیده‌اید. من این داستان را از جزوه آموزش پرزنت نقل می‌کنم: «خانمی در سال ۱۹۰۷ در آمریکا یک سکه پنج دلاری را می‌خرد که یک سمت این سکه سمبل آرتیست آمریکایی ضرب شده...» سرمایه‌گذاری مادربزرگ قصه گلدکوئست چقدر سود داشته است؟

بازاریابی زنجیره‌ای یا کلاه‌برداری زنجیره‌ای؟! (فایل فشرده ۱۰۴۲ کیلوبایت)

 • شاید تاکنون نام شرکت‌هایی چون Pentagono، My7Diamonds، GoldQuest به گوشتان خورده باشد. آیا هیچ گاه به شما یا آشنایانتان پیشنهاد شده است که با سرمایه‌گذاری در یکی از این شرکت‌ها در زمانی کوتاه به پول هنگفتی برسید؟ هدف از این مقاله این است که با نحوه کلاه‌برداری این گونه شرکت‌های به ظاهر اقتصادی آشنا شوید. همان طور که در طول مقاله خواهید دید اطلاعات ریاضی‌ای که برای تحلیل چنین مسایلی مورد نیاز است چندان پیشرفته نیست ولی مهم این است که یاد بگیریم در مسایل زندگی علم و دانش خود را به کار بگیریم. توضیح: این مقاله شامل مباحث متنوعی است که برخی از آن‌ها در مقاله‌های قبلی، جداجدا آمده‌اند.

گلدکوئستی‌ها به دادسرای انقلاب رفتند، کاریکاتوری از بزرگمهر حسین‌پور

دقیق‌تر بود اگر آن بالایی هم مانند پایینی‌ها پاچه بالادستی‌اش را می‌چسبید! البته بر همگان واضح و مبرهن است که «گلدکوئست هم‌چنان با قدرت کار می‌کند»!

نفر بالایی:

بچه‌ها امیدتون رو از دست ندین! کوئست تو خون‌های شماست! یا پت‌من بزرگ به فریادمون برس! آای‌ی‌ی...ول کن پاچه من رو! عجب غلطی کردم خواستم خوش‌بختت کنم!...

/ 79 نظر / 79 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب نرگس، فرض کنيد آن هم‌کلاسی توصيف‌شده شما وارد يک باند قاچاق مواد مخدر شده بود و يا همراه گروهی به دزدی از بانک پرداخته بود و در نتيجه وضع ماليش متحول شده بود. آيا مشکلات موجود در کشور توجيه‌کننده اعمال آن شخص می‌بود و شما آرزو می‌کرديد جای او بوديد؟! اگر شما حرف خود را که گفته‌ايد «تمام حرفایی که شما توی این وب لاگ زدید درست» قبول داريد، بدانيد که پليدی فعاليت در گلدکوئست و از اين راه به پول رسيدن کم‌تر از مثال‌هايی که بيان کردم نيست و اتفاقاً انتخاب اين راه‌ها برای رسيدن به پول در شرايطی که کشور با مشکلات بسيار مواجه است زشتی‌اش بيش‌تر است.

نرگس

آقای ارجمند نوشتن مقاله در مورد مسائل مختلفی که باعث ایجاد اختلال در نظام اقتصادی میشه و یا اصلاْ نوشتن مقاله در مورد گرفتاری هایی که ادما از صبح تا شب در اونها غرق شدن کار آسونیه ولی ارائه راهکار برای حل مشکلات و معضلات مهمترین چیزیه که هیچ وقت انجام نگرفته شما به جز حرف زدن و مقاله نوشتن برای تقبیح سیستم گلد کوئست راهکاری بلديد ارائه بديد که جای این سیستم رو بگيره اگه بتونيد کاری به من پيشنهاد کنيد که من رو به عنوان يک ليسانس فيزيک به آيندم اميدوار کنه و آینده من رو تضمین کنه مطمئن باشید من فوراْ اين کا رو رها ميکنم. منتظر راهکار شما هستم .

امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب نرگس، اول اين‌که نوشتن مقالاتی که در آن‌ها مسايل موجود جامعه به شکل منطقی بررسی شود به هيچ‌وجه کار ساده‌ای نيست. آن‌چه ساده است بيان مکرر مشکلات بديهی و آشکار موجود در جامعه است: بی‌کاری جوان‌ها، مشکلات اقتصادی مردم، اختلاف طبقاتی و.... قدم بسيار اساسی حل مشکلات ريشه‌يابی و شناخت علمی است. آيا فعاليت شرکتی مانند گلدکوئست اصولاً برای جامعه مفيد است يا مضر. برخی معتقدند مفيد است و يا دست‌کم چنين تبليغ می‌کنند و به تبع آن می‌گويند نه تنها نبايد جلوی اين نوع فعاليت‌ها گرفته شود که بايد دولت به گسترش آن کمک کند. من معتقدم که اين کار نه تنها مشکلی از جامعه را حل نخواهد کرد که در آينده نه چندان دور مشکلات جديد اقتصادی و اجتماعی ديگری به ارمغان خواهد آورد. شما ظاهراً مدعای مرا نادرست نمی‌دانيد. آيا فکر نمی‌کنيد دليل عمده بيچارگی امروز ما ناشی از اشتباهات ديروزمان است؟ آيا بايد اشتباهات جديدی را به آن‌ها اضافه کنيم؟

مالباخته

جناب آقای شاهين درکت می کنم اين بی نزاکتيت روهم از کوييست داری. پولدار بی نزاکت آينده

نکته کنکوری: شبکه های هرمی با نت ورک مارکتینگ فرق دارن!

پیمان

نميدونم چرا هيچکس پيدا نميشه که خيلی واضح جواب منو بده. آيا کسی هست که تمامی دستورات لازم برای پولدار شدن به اين روش رو رعايت کرده باشه ولی پولشو از دست داده باشه؟لطفا اگه کسی وجود داره خيلی واضح و کامل توضيح بده. و سوال دوم اينه که با توجه به مبلغی که ما تو اين مجموعه سرمايه گذاری ميکنيم اگر تمامی قواعد اون رو رعايت کنيم احتمال چند درصد موفقيت مالی وجود داره ؟ اگه اين درصد رو به من بگيد خيلی با اطمينان تصميم می گيرم که اين کار رو بکنم يا نه. مرسی

امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب پيمان، اگر می‌خواهيد جواب سؤالتان را بدانيد کمی وقت صرف کنيد و دو مقاله زير را بخوانيد: ۱. بررسی مقدار ضرر اقتصادی گلدکوئست (۸۲ کیلوبایت) ۲. تمام سهم تو از گلدكوئست! (۱۴۱ کیلوبایت)

امید نقشینه ارجمند

مهم سلام. با توجه به تعداد زياد پيام‌های اين قسمت، لطفاً در ذيل جديدترين مقاله نظر خود را بيان کنيد.

الهام

سلام امید وبلاگ جالب وپرمحتوای داری باتشکرالهام