GoldQuest و IMO

IMO مخفف International Mathematical Olympiad است. در ایران هرساله دانش‌آموزان دبیرستانی برای عضویت در تیم ملی المپیاد ریاضی مراحل سختی را پشت سر می‌گذارند تا در نهایت تیمی ۶ نفره راهی این مسابقات شود.

این مسابقات معتبرترین مسابقه بین‌المللی دبیرستانی در شاخه ریاضیات است.

تابستان سال گذشته (۲۰۰۵ میلادی) چهل و ششمین المپیاد بین‌المللی ریاضی در کشور مکزیک برگزار شد و ایران توانست با کسب دو مدال طلا و چهار مدال نقره در بین ۹۱ کشور شرکت‌کننده پس از چین، آمریکا و روسیه به رتبه چهارم جهان دست پیدا کند.

روش طرح سؤالات به این صورت است که هیأت ژوری، متشکل از سرپرستان اول کشورهای شرکت‌کننده، هر ساله از بین مجموعه‌ای متشکل از حدود سی مسأله، شش مسأله امتحان را انتخاب می‌کند. این مجموعه چند ماه قبل توسط کشورهای شرکت‌کننده ارسال می‌شود. البته تمام کشورها در این زمینه فعال نیستند و سال گذشته، طبق گزارش هیأت برگزارکننده، چهل و دو کشور ۱۲۷ مسأله ارسال کرده بودند که از بین این مسایل ۲۷ مسأله انتخاب شده بود. به این مسأله‌ها اصطلاحاً short list می‌گویند. سه مسأله از شش مسأله ارسالی ایران نیز در این مجموعه آمده بود. کشورهای شرکت‌کننده اخلاقاً ملزمند مسأله‌های پیشنهادی را تا برگزاری مسابقه مخفی نگه دارند و تا یک سال مسأله‌های short list را افشاء نکنند تا در مسابقات داخلی از آن‌ها استفاده شود.

خوب! این‌ها چه ربطی به گلدکوئست دارد؟!

یکی از آن سه مسأله‌ای که از ایران وارد short list شده بود را من طرح کرده بودم و موضوعش شرکتی شبیه گلدکوئست بود! بیان صورت مسأله برای کسانی که با ادبیات گلدکوئست آشنا هستند ساده است:

  • اگر شبکه گلدکوئست n مشتری داشته باشد تعداد کسانی که تعادلشان دست‌کم k است کم‌تر از n تقسیم بر k+1 است.

توجه کنید که شبکه گلدکوئست لزوماً منظم رشد نمی‌کند و مسأله بالا در حالت کلی مطرح شده است نه فقط وقتی شبکه منظم است. این مسأله در حد مسأله‌های ساده المپیاد جهانی است. اگر اهل مسأله ریاضی هستید سعی کنید حلش کنید.

short list چهل و ششمین المپیاد را می‌توانید در این آدرس پیدا کنید. مسأله‌ای که در بالا آمد دومین مسأله ترکیبیات، یعنی C2، است. ظاهر صورتی که در آن‌جا آمده کمی با این که این‌جا گفتم تفاوت دارد ولی محتوا همان است:

7. C2 (IRN) Let k be a fixed positive integer. A company has a special method to sell sombreros. Each customer can convince two persons to buy a sombrero after he/she buys one; convincing someone already convinced does not count. Each of these new customers can convince two others and so on. If each one of the two customers convinced by someone makes at least k persons buy sombreros (directly or indirectly), then that someone wins a free instructional video. Prove that if n persons bought sombreros, then at most n/(k + 2) of them got videos.

چهل و هفتمین المپیاد ریاضی

امسال چهل و هفتمین المپیاد بین‌المللی ریاضی در کشور اسلونی برگزار می‌شود. تیم ایران این روزها در اسلونی به سر می‌برد.

 خبری درباره کلاه‌بردار وطنی، آسونت

خبر «دستگیری ۲۷۰ عضو یک شرکت هرمی در مشهد» را در سایت بازتاب ببینید. امیدوارم روزی برسد که فقط دو گروه مایل به عضویت در این شبکه‌ها باشند: کلاه‌بردارها و احمق‌هایی که می‌خواهند مخشان آکبند بماند!

/ 54 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب مجتبی و جناب حامد، اگر مقالات این وبلاگ را مطالعه کنید می‌فهمید که همه این شرکت‌ها کارشان نوعی کلاه‌برداری مشابه است و کالا و خدماتی که ارایه می‌کنند تنها پوششی ظاهریست. به طور خاص نگاهی به مقاله «آيا بازاريابی چندسطحی سالم وجود دارد؟» بیندازید.

محمدرضا

ببینم آیا شما برای اثبات ایران بین مدارکی هم دارید من در چند جا خوندم اونا مجوز دارن چه جوریاست؟

امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب محمدرضا، منظورتان اثبات غیرقانونی بودن ایران‌بین است؟ اگر قانون اخیر را در نظر بگیریم و ایران‌بین همان سیستم گذشته را داشته باشد مشکل قانونی دارد. البته به نظر من تغییرات جدیدی که ایران‌بین در سیستمش داده است هم این مشکل را حل نمی‌کند. به هر حال موضوع مهم‌تر این است که این نوع فعالیت‌ها کلاه‌برداری است چه قانونی باشد و چه غیرقانونی.

علیرضا

سوال من این است که چرا گروه وست ویژن دایه عزیز تر از مادر شده و با کمال وقاهت از هیچ توهینی فروگذار نمیکند ؟؟؟ آسونت ، گلدکویست و وست ویژن همه یکی هستند البته من چیزی بنام ادب و شخصیت در سایتهای مربوط به گروه وست ویژن ندیدم.

امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب علیرضا، درست می‌گویید، همه شرکت‌هایی که نام برده‌اید کلاه‌بردارند ولی چرا این سؤال را این‌جا مطرح کرده‌اید؟!

مطهره

سلام به همه بچه های خوب ايران . من يکی از بچه های گلد کوئستم . سعی کنيد يک کمی نگرشتون رو عوض کنيد . به خدا قسم اون طوری که شما فکر می کنيد نيست . گلد کوئست خيلی خيلی گنده تر از اونی هست که ۴ تا آدمی که هيچ چيزی در مورد علم نت ورک نمی دونه نظر بده . نمی دونم می دونيد يا نه . فقط ۵ شرکت هستند که عضو رسمی سازمان تجارت جهانی هستن . مايکرو سافت ايبی .... و گلد کوئست . همون سازمانی که ايران ما خودش رو تکه و پاره کرده تا بعد از ۲۲ بار درخواست در طی ۲۶ سال تونسته تازه عضو موقت اين سازمان بشه . چرا نمی خوايد يه کم بهتر فکر کنيد . چرا يک بار هم که شده نخواستيد به جای اينکه تعداد آدمهايی که توی اين سيستم ضرر کردن بريد آدمهايی که توی اين سيستم سود کردن رو ببينيد . به خدا قسم می خورم که خيلی ها دارن اشتباه فکر می کنن . همه چيز از خودتون آغاز می شه . نگرشتون رو عوض کنيد تا به نتيجه برسيد

امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب مطهره، اصولاً هیچ شرکتی عضو سازمان تجارت جهانی نیست! اعضای این سازمان کشورها هستند. این هم از دروغ‌هایی است که به خورد شما داده‌اند و شما هم به خورد دیگران می‌دهید. وقتی ثابت شد که بیش از نود درصد ضرر می‌کنند می‌توان فهمید که کم‌تر از ده درصد سود می‌کنند. البته نسبت کسانی که سودی قابل ملاحظه می‌کنند بسیار کم‌تر است. عقلتان را به کار بیندازید.

تا مدنی رو داريم هيچ نتورکی نمی تونه با آسو رقابت کنه

امید نقشینه ارجمند

سلام. جناب ـــ، خدا شما را برای مدنی، مدنی را برای آسو و آسو را برای شما حفظ کند!

؟؟//

سلام .ببخشد هنوز احمق هائی پیدا میشن که توی نتورک فعالیت میکنن؟؟؟؟جل الخالق